Ga gelijktijdig groen!

Verzeker jezelf van goedkope en écht schone energie via onze EnergieMarktplaats. Dat is slim en groen dus.

Meer informatie

€73€72€71€781 jaar vast5 jaar vast10 jaar vast15 jaar vastGemiddelde prijzenvoor gelijktijdig groen
8.858.000 kWh

Beschikbare gelijktijdige groene stroom via onze EnergieMarktplaats. Profiteer nu!

Ik wil meeprofiteren!

Energie slim benutten op z’n ‘Havecons’: delen wat je zelf niet nodig hebt

Havecon blinkt uit in de ontwikkeling van hightech kassen, maar duurzaam ondernemen stopt daar niet. In Bleiswijk laat Havecon zien dat je niet alleen zelf slim met energie om kunt gaan, maar ook je omgeving daarin mee kunt nemen. Door op het bedrijventerrein zonne-energie te delen met buren, bewijst het bedrijf dat energie delen praktisch, haalbaar én winstgevend kan zijn. 

Over Hans van der Salm - COO Havecon

Havecon Kassenbouw, een internationale specialist in het ontwerpen en realiseren van moderne glastuinbouwprojecten deelt hoe zij innovatieve oplossingen, zoals slimme energiesturing, toepassen om hun duurzame energieopwekking optimaal te benutten. Daarmee halen zij meer rendement uit hun zonnecentrale én dragen ze bij aan de energietransitie. Hoe integreer je duurzame technologie in complexe projecten en werk je aan een toekomstbestendige sector?

Hans nam ook deel in de paneldiscussie die met alle sprekers van de inspiratiesessie is opgenomen in de vorm van een podcast.  

Luister hier de podcast 

Over Hans van der Salm - COO Havecon

Het verhaal over Havecon in het kort:

  • Havecon ontwikkelt vanuit Zuid-Holland technologisch geavanceerde kassen waarbij duurzaamheid een belangrijke plaats inneemt.
  • Het bedrijfspand in Bleiswijk heeft 2860 zonnepanelen en draait grotendeels op eigen zonnestroom. Maar omdat terugleveren steeds minder oplevert, zocht Havecon manieren om overschotten slim in te zetten.
  • Samen met Groendus onderzocht Havecon hoe ze hun zonnestroom konden delen met bedrijven in de buurt.
  • Via de digitale EnergieMarktplaats van Groendus deelt Havecon nu succesvol zonne-energie met onder andere een bakkerij op het terrein.
  • Hoewel Havecon kassenbouwer in hart en nieren blijft, ziet het energiedelen als een waardevolle hobby die verspilling voorkomt én laat zien dat ze duurzaamheid serieus nemen. 

Hans van der Salm tijdens de Inspiratiesessie op Blue Monday in TivoliVredenburg (jan. 2025)

Van Bleiswijk tot Amerika

Havecon begon in 2006 met het realiseren van innovatieve kassen in Nederland. Met succes, want al snel maakten ze de oversteek naar Amerika en Canada. Het hoofdkantoor zit nog altijd in Bleiswijk, Zuid-Holland. Havecon ontwikkelt niet zomaar kassen: het zijn complete technologisch geavanceerde systemen met alles erop en eraan. Van klimaatbeheersing en irrigatie tot ICT. Ze hebben dan ook een flinke Research & Development afdeling. Duurzaamheid is daarbinnen geen bijzaak. In de kassen wordt watergebruik geminimaliseerd via een gesloten systeem en licht wordt optimaal benut. 

Maar wat doet Havecon zelf aan duurzaamheid?

Duurzaamheid zit ook in het eigen pand in Bleiswijk. In 2016 werd daar een fabriekshal gebouwd en een modern kantoorpand volgde al snel in 2019. Op het dak liggen 2800 zonnepanelen die overdag volop energie opwekken. Daarmee draait het kantoor grotendeels op eigen zonnestroom en worden elektrische auto’s opgeladen tijdens de werkdag, wanneer de zon het meest schijnt.

Dankzij de vele zonnepanelen is er regelmatig een energie-overschot. Maar met veranderende regels voor teruglevering aan het energienet, wordt dat overschot steeds minder waard. Hans: “Dit is niet alleen financieel een gemiste kans, maar het voelt ook als verspilling van groene energie. We moeten daarom creatief zijn om onze energie optimaal te gebruiken.” 

Slim energie delen op het bedrijventerrein

Samen met Groendus werd gekeken naar mogelijkheden voor het delen van de zonne-energie. Niet alleen om in elkaars energiebehoefte te voorzien, maar ook om samen het probleem van netcongestie op het bedrijventerrein aan te pakken.

De praktijkervaring van Groendus kwam goed van pas. Hans: "Groendus bracht de kennis die we hard nodig hadden: van het matchen van vraag en aanbod tussen bedrijven tot het inzetten van overschotten op de juiste momenten. En ook voor het maken van prijsafspraken waar iedereen achter staat."

Op het bedrijventerrein liggen meerdere bedrijven met grote energiebehoeftes. Door slimme energiematching via de EnergieMarktplaats van Groendus kan Havecon nu overtollige stroom verkopen aan de bakkerij. Dit gebeurt tegen een betere prijs dan een energieleverancier zou betalen waardoor de zonne-installatie van Havecon meer rendement oplevert. De bakkerij betaalt op zijn beurt minder dan de marktprijs. Voor beide partijen is dit een grote winst.  

Die energiedeling verloopt puur digitaal, dus zonder fysieke verbinding. De EnergieMarktplaats koppelt vraag en aanbod realtime aan elkaar. “We hadden verwacht dat zo’n tachtig procent van de opgewekte energie gelijktijdig (zie kader hieronder) gebruikt kon worden, maar dat bleek zelfs meer dan 91 procent te zijn,” vertelt Hans. “Energie delen is gewoon goed te doen, ook voor een wat kleiner bedrijf als die van ons met zo’n vijftig collega’s en een omzet van twee miljoen. Binnen een jaar zagen we al resultaat.”  

Dankzij het slimme energiemanagementsysteem van Groendus vindt automatisch curtailment plaats bij minder gunstige EPEX prijzen én in het geval gematchte afnemers energie niet gelijktijdig kunnen verbruiken. Deze vorm van optimale sturing is onderdeel van de Groendus OpbrengstOpwekker.   

Gelijktijdigheid: Energie gebruiken als het er is
Gelijktijdigheid is het afnemen van duurzame energie op het moment dat het wordt geproduceerd. Dus zonne-energie gebruiken wanneer de zon schijnt en windenergie benutten als het waait. En dus ook: minder energie gebruiken als het even donker en windstil is.

Handelen vanuit overtuiging

Havecon blijft kassenbouwer in hart en nieren, en ziet energiedeling vooral als een nuttige hobby. Hans: "Het gaat ons niet om het geld. Het gaat erom dat je niets hoeft weg te gooien. Of het nou water is of energie, het is allebei zonde om verloren te laten gaan. En eerlijk is eerlijk, het is ook een waardevol verhaal richting klanten. We laten zien dat we duurzaam handelen vanuit overtuiging."